"ТІЛЬКИ НЕ МОВЧИ"
Уповноваженим Президента України з прав дитини М. Кулебою спільно з Міжнародною благодійною організацією «Служба порятунку людей» розпочато проєкт щодо захисту дітей від сексуального насильства та експлуатації «Тільки не мовчи».
За даними Національної поліції України, за минулий рік від сексуального насильства постраждало 410 дітей, цього року – вже 70. Проте ці цифри – лише десята частина від кількості таких злочинів, адже часто факти насильства приховуються. Діти, які страждають від насильства, а також дорослі, які підозрюють насильство, не знають, як діяти в таких ситуаціях.
Юридичну консультацію, психологічну підтримку, допомогу в організації реабілітації дитини можна отримати, зателефонувавши за телефоном Міжнародної благодійної організації «Служба порятунку дітей»: 093-063-53-43.
АЛГОРИТМ ДІЙ, У РАЗІ ВИЯВЛЕННЯ ОЗНАК ЧИ ФАКТІВ, ЩО МОЖУТЬ ВКАЗУВАТИ НА ВЧИНЕННЯ ДОМАШНЬОГО НАСИЛЬСТВА ЩОДО ДИТИНИ
Домашнє насильство – діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім’ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім’єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчиняла домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству»
Особа |
Покрокові дії |
Нормативно-правові акти: – Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» – Закон України «Про освіту» – Постанова Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 658 «Про затвердження Порядку взаємодії суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі» – Наказ Міністерства освіти і науки України від 02.10.2018 № 1047 «Про затвердження методичних рекомендацій щодо виявлення, реагування на випадки домашнього насильства і взаємодії педагогічних працівників з іншими органами та службами» – Лист Міністерства освіти і науки України від 30.10.2018 № 1/9-656 «Про перелік діагностичних методик щодо виявлення та протидії домашньому насильству відносно дітей» |
|
Керівник закладу освіти |
Забезпечує реалізацію в закладі освіти заходів у сфері запобігання та протидії домашньому насильству шляхом:
|
Уповноважена особа, що здійснює невідкладні заходи реагування в разі виявлення фактів насильства та/або отримання заяв/повідомлень від постраждалої особи/інших осіб |
|
Практичний психолог/ соціальний педагог |
|
Класний керівник |
|
Вчитель-предметник |
|
Медичний персонал закладу освіти |
|
Обслуговуючий персонал закладу освіти |
|
Дитина постраждала |
|
Батьки постраждалої дитини |
|
Інші особи, яким стало відомо про випадок домашнього насильства |
|
ПОДОЛАННЯ СЕКСУАЛЬНОГО НАСИЛЬСТВА ЩОДО ДИТИНИ:
КООРДИНАЦІЯ ДІЙ
Сексуальне насильство над дітьми: форми та ознаки
Україниський фонд "Благополуччя дітей" створив вступну відео-лекцію до навчальних заходів з питань попередження сексуального насильства над дітьми.
Навчіть свою дитину правила «Тут мене не торкайся» - https://rescentre.org.ua/images/Uploads/Files/materials_promo_dl/KikoGuidelinesCarre_parents.pdf
У відео (https://rescentre.org.ua/poperedzhennia-zhorstokoho-povodzhennia-z-ditmy/seksualne-nasylstvo-nad-ditmy-formy-ta-oznaky ) представлено короткий огляд про:
-
причини сексуального насильства над дітьми;
-
осіб, які коять сексуальне насильство над дітьми;
-
психологічний стан дитини, яка постраждала від сексуального насильства;
-
попереджувальні сигнали у поведінці дитини, що можуть вказувати на сексуальне використання.
Книжка для дітей "Кіко та рука" - https://rescentre.org.ua/promotsiini-materialy/knizhka-dlya-ditej-kiko-ta-ruka
Формування навичок безпечної поведінки дітей. Частина 1. Вчимо дитину захищатися - https://rescentre.org.ua/poperedzhennia-zhorstokoho-povodzhennia-z-ditmy/formuvannya-navichok-bezpechnoji-povedinki-ditej-chastina-1-vchimo-ditinu-zakhishchatisya
Формування навичок безпечної поведінки дітей. Частина 2. Я вмію себе захистити - https://rescentre.org.ua/poperedzhennia-zhorstokoho-povodzhennia-z-ditmy/formuvannya-navichok-bezpechnoji-povedinki-ditej-chastina-2-ya-vmiyu-sebe-zakhistiti
Подолання сексуального насильства щодо дитини: координація дій - https://rescentre.org.ua/images/Uploads/Files/poperedzhenya_dl/Against_sexual_abuse_19_12_25.pdf
ПРО ДОМАШНЄ НАСИЛЛЯ ГО "ЛА СТРАДА-УКРАЇНА"
Залишатися вдома – одна з ключових рекомендацій, яка максимально поширюється через усі канали комунікацій. Під час карантину це – правильний і необхідний превентивний захід, який може допомогти у боротьбі з поширенням коронавірусу COVID-19.
Але власна домівка не завжди може бути найбезпечнішим місцем. Особливо, коли йдеться про тих, хто страждає від домашнього насильства. У той час, коли вся родина постійно перебуває вдома, кількість випадків насильства може збільшуватися та загострюватися.
Відтак, Національна гаряча лінія з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та ґендерної дискримінації працює у звичайному режимі – безкоштовно, анонімно, конфіденційно. Ви можете звернутися за номерами: 0 800 500 335 (зі стаціонарних) або 116 123 (з мобільних), коли потребуватимете допомоги.
За необхідності розміщення у притулок постраждалих від домашнього насильства, консультанти/ки гарячої лінії надають їхні номери телефонів, а також контакти організацій і служб, які є «точками входу» в шелтери.
Наша позиція – такі заклади мають працювати. Звісно, з дотриманням усіх рекомендацій та додаткових запобіжних заходів, які б допомогли мінімізувати ризик зараження коронавірусом. Утім, питання розміщення, особливо у зв’язку з карантином, має регулюватися внутрішніми політиками та положеннями шелтерів, а також рекомендаціями органів місцевої влади.
Також, у випадку серйозної загрози, ви завжди можете викликати поліцію – 102.
Не мовчіть, коли потребуєте допомоги!
_____________________________________________
‼️У свою чергу, звертаємося до усіх закладів, які надають допомогу постраждалим від насильства і в яких можуть вони можуть перебувати (шелтери, центри соціальної допомоги, соціальні квартири тощо), зателефонуйте на Національну гарячу лінію 0 800 500 335 (зі стаціонарних) або 116 123 (з мобільних) і повідомте про графік вашої роботи. Це допоможе більш ефективно й оперативно реагувати на випадки домашнього насильства, особливо в цей час.
#StopVAW #StepUpWAVE #НГЛ #NCL #LaStrada #LaStradaUkraine #ЛаСтрада #ЛаСтрадаУкраїна